08/05/2024
A-SPORTS | Σάββατο 16 Μαρτίου 2024 - 19:40

Αθλητικά: Άλωσε την Τρίπολη ο Βόλος, μοιρασιά στην Καισαριανή

Μεγάλη νίκη πανηγύρισαν οι Θεσσαλοί με 2-0 επί του Αστέρα * Στο 0-0 κόλλησαν Κηφισιά και ΟΦΗ

Νέα δεδομένα με το καλημέρα. Το απόγευμα του Σαββάτου (16/3) άνοιξε η αυλαία για τα πλέι άου της Σούπερ Λίγκας 1 και στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής ο Βόλος πήρε τεράστια νίκη με 2-0 στην Τρίπολη επί του Αστέρα. Με αυτή έπιασε στη βαθμολογία την Κηφισιά, η οποία ήρθε ισόπαλη 0-0 με τον ΟΦΗ.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι οι Θεσσαλοί ήταν ανώτεροι, ο Αστέρας Τρίπολης παρουσιάστηκε αδιάφορος και κάπως έτσι γνώρισε την ήττα με 2-0. Πολύ κακό ήταν το πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν τις περισσότερες τελικές στα πρώτα λεπτά με τους Χουχούμη, Παλάσιος και Ατιένθα, αλλά όχι κάτι το σημαντικό.

Μία φάση με τον Γκλάβτσιτς έκανε ο Βόλος, ο οποίος ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 47' απείλησε με τον Μπερτόγλιο και σταδιακά έγινε πιο απειλητικός. Περίμενε τις στιγμές του και τις βρήκε.

Στο 63' ο Κόμπα άδειασε τον Λύρατζη και έκανε το 0-1 με ωραίο τελείωμα και πέντε λεπτά αργότερα ο Λούνα βρήκε τον Γκαρσία και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μέσω VAR μέτρησε το γκολ. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έδειξαν να συμβιβάζονται με το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Λύρατζης, Καστάνιο, Πίτσου, Χουχούμης (76' Άλβαρες), Αλάγκμπε, Σουρλής (46' Γκρόζντανιτς), Παλάσιος (67' Ζουγλής), Μπαρτόλο (85' Σίτο), Κρέσπι, Κωστέας (76' Μάντζης).

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Σιέλης (90'+6' Ασλανίδης), Άλχο, Λούνα, Γκλάβτσιτς, Ντε Καμπς, Μπερτόγλιο (77' Τσοκάνης, 86' λ.τ. Τρουιγέ), Κόμπα, Γκαρσία (86' Μωραΐτης).

Στην Καισαριανή Κηφισιά και ΟΦΗ αλληλοεξουδετερώθηκαν. Πολύ δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι στο πρώτο λεπτό έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ με τον Ματέους Σάντος. Λίγο μετά απείλησαν οι Μιλίτσεβιτς και Οζέγκοβιτς.

Στο 19' ο Ισεκά σκόραρε και το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ και στο 38' ο ΟΦΗ είχε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μπάκου. Σημαντική επέμβαση από τον Ανγνωστόπουλο, όπως και στο 44' στον Μπάκιτς.

Μεγάλη ευκαιρία σπατάλησε στο 53' ο Οζέγκοβιτς και δύο λεπτά μετά ήρθε η απάντηση του Μπάκου. Ο ΟΦΗ είχε άλλη μία φάση με τον Ισέκα και σταδιακά η Κηφισιά πήρε τα ηνία του αγώνα. Απείλησε με Τετέι και Κλωναρίδη, έψαξε το γκολ έως το τέλος, αλλά δεν το βρήκε.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (79' Κλωναρίδης), Τεϊσέιρα, Τσάπαν, Μιλίτσεβιτς, Σολόα (68' Βαφέας), Τσανάτζια, Μπιφουμά (79' Τετέι), Μενέντεζ (68' Πρίτσας), Ματέους Σάντος, Οζέγκοβιτς.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Αμπάντα, Μπάκιτς (79' Ριέρα), Μεγιάδο, Χιμένες (64' Γκαγιέγος), Μπάκου (88' Φελίπε), Αποστολάκης (88' Μοσκέρα), Ισέκα.