08/05/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024 - 23:21

Αθλητικά: Άνετο πέρασμα από το Βελιγράδι για τον Παναθηναϊκό

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 89-76 του Ερυθρού Αστέρα και ανέβηκαν τρίτοι στη βαθμολογία * Στα χέρια τους το πλεονέκτημα έδρας

Έκανε αυτό που έπρεπε, αλλά με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλός το βράδυ της Τετάρτης (20/3) και δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα στο Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, τον οποίο νίκησε με 76-89 στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της Ευρωλίγας.

Οι «πράσινοι» μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό έβγαλαν αντίδραση και ανέβηκαν τρίτοι. Ήταν θετικά και για εκείνους τα αποτελέσματα, αφού τόσο οι «ερυθρόλευκοι» όσο και η Μονακό έχασαν. Μεγάλη νίκη πήρε η Φενέρμπαχτσε απέναντι στην Μπαρτσελόνα και παρέμεινε έτσι χέρι-χέρι με το «τριφύλλι».

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Παναθηναϊκός υπολείπεται πλέον μίας νίκης από την Μπαρτσελόνα. Επομένως, σε περίπτωση που την κερδίσει την Παρασκευή (22/3) στο ΟΑΚΑ, τη φτάνει και θέλει +8 για να καλύψει το σκορ του πρώτου αγώνα.

Λίγα ήταν τα λεπτά που χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός για να μπει στο κλίμα. Με τον Μήτογλου σε καλή κατάσταση και την ευστοχία στα τρίποντα εντυπωσιακή οι «πράσινοι» άνοιξαν γρήγορα τη διαφορά και έκλεισαν στο +9 το πρώτο δεκάλεπτο

Είχαν 7/9 τρίποντα και τα μεγάλα σουτ μπήκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η διαφορά πήγε στο 12' στο +14. Τεόντοσιτς και Νταβίντοβατς έδωσαν κάποιες λύσεις στους γηπεδούχους, αλλά εκείνοι πήγαν στα αποδυτήρια με -10.

Ήταν λογικό να ψάξει κάποια στιγμή την αντεπίθεσή του ο Ερυθρός Αστέρας. Το προσπάθησε στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά ο Παναθηναϊκός με τους Ναν και Λεσόρ να σκοράρουν εύκολα, δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει ακόμα και στο +14.

Η μεγάλη διαφορά έφερε μία χαλάρωση, οι Σέρβοι πήγαν έως το -8, αλλά δεν μπόρεσαν να άνουν κάτι παραπάνω. Κάποιες καλές άμυνες ήταν το κλειδί για να πανηγυρίσει το «τριφύλλι» το διπλό δίχως ιδιαίτερο άγχος.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 41-51, 56-70, 76-89.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Σμαρτ 2, Λαζάρεβιτς, Τεόντοσιτς 4 (0/6 σουτ, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Χάνγκα 2, Νταβίντοβατς 19 (2), Μίτροβιτς 6, Τόμπι, Μπόλομποϊ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ίλιτς 9 (4 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 19 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκεντράιτις 4, Γκιλέσπι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 17 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Γκραντ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ναν 15 (2/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 19 (6/10 δίποντα, 7/11 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 8 (2), Ερνανγκόμεθ 1 (4 ριμπάουντ), Μήτογλου 17 (4/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ).