08/05/2024
A-SPORTS | Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024 - 23:34

Αθλητικά: Σούπερ η Ελλάδα και... Γεωργία ερχόμαστε!

Η Εθνική πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο διέλυσε με 5-0 το Καζακστάν και στον τελικό των πλέι οφ του Nations League θα αντιμετωπίσει τους Γεωργιανούς στην Τιφλίδα

Ένα βήμα ακόμα και πάμε στο Euro 2024! Τα εισιτήρια έτοιμα για την Τιφλίδα και εκεί η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει στον τελικό των πλέι οφ του Nations League την Τρίτη (26/3) τη Γεωργία.

Ο ημιτελικός ήταν υπόθεση ενός ημιχρόνου. Τόσο καλή ήταν η Εθνική με αποτέλεσμα να επικρατήσει με 5-0 του Καζακστάν έχοντας βάλει τα τέσσερα γκολ από το πρώτο 45λεπτο.

Η διαφορά επιπέδου ήταν πολύ μεγάλη, οι διεθνείς έπαιξαν εξαιρετικά, ήταν αποφασισμένοι και συνεχίζουν. Μπροστά τους έχουν μία τεράστια ευκαιρία να φέρουν την Ελλάδα ξανά σε μεγάλη διοργάνωση για πρώτη φορά μετά το 2014.

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Ελλάδα και αυτό ήταν το κλειδί για την εύκολη νίκη της. Μόλις στο 8' ο Πέλκας είχε σημαντική ευκαιρία. Νικήθηκε από τον Σάτσκι με τη βοήθεια του δοκαριού, αλλά ξαναπήρε την μπάλα και ανατράπηκε. Ένα λεπτό μετά εκτελώντας το πέναλτι ο Μπακασέτας έκανε το 1-0.

Δεν μπόρεσαν να συνέλθουν έγκαιρα οι Καζάκοι και στο 15' το σκορ ήταν στο 2-0. Η επίθεση ήταν υποδειγματικά δομημένη, η μπάλα έφτασε στον εξαιρετικό σε αυτό το ματς Μασούρα και εκείνος με ωραία σέντρα βρήκε τον Πέλκα, που στην κίνηση σκόραρε με κεφαλιά ψαράκι.

Υπήρξε μία χαλάρωση για λίγα λεπτά και από το πουθενά στο 24'λίγο έλειψε να σκοράρει το Καζακστάν. Ωστόσο, το σουτ του Τσεσνόκοφ, που είχε κοντράρει στον Χατζηδιάκο, σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Βλαχοδήμου.

Σταδιακά ξαναπάτησε γκάζι η Ελλάδα και εκεί όλα τελείωσαν. Στο 37' ο Μασούρας έδωσε άλλη μία ασίστ και ο Ιωαννίδης προ κενής εστίας ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ τρία λεπτά μετά από σέντρα του Τσιμίκα ο Κουρμπέλης με κεφαλιά έγραψε το 4-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Το Καζακστάν έψαξε το γρήγορο γκολ μήπως κάνει το θαύμα, δεν το βρήκε και στη συνέχεια συμβιβάστηκε. Ήταν αναγκασμένο να ρισκάρει πολύ, άφηνε κενά πίσω και δεχόταν κόντρες.

Οι διεθνείς είχαν χάσει τη συγκέντρωσή τους με αποτέλεσμα να μην κάνουν γκολ τις ευκαιρίες τους. Ακόμη και έτσι στο 85' η μπάλα πήγε στα δίχτυα. Από εκτέλεση κόρνερ ο Ταπάλοφ με κεφαλιά έβαλε αυτογκόλ.

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ (67΄ Ρότα), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος (46΄ Ρέτσος), Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος, Μπακασέτας (73΄ Μπουχαλάκης), Μασούρας, Πέλκας (63΄ Γιακουμάκης), Ιωαννίδης (63΄ Κωνσταντέλιας).

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ (Μαγκομέντ Αντίεφ): Σάτσκι, Καΐροφ (46΄ Ταπάλοφ), Μπίστροφ, Μάροτσκιν, Γερλάνοφ, Βορογκόφσκι, Μπεϊσεμπέκοφ (46΄ Σαντιμπέκοφ), Ζαϊνούτντινοφ, Τσεσνόκοφ (67΄ Ζούεφ), Αστάνοφ (46΄ Οράζοφ), Σαμορόντοφ (77΄ Αϊμπέτοφ).