08/05/2024
A-SPORTS | Κυριακή 24 Μαρτίου 2024 - 17:22

Αθλητικά: Αύξησε τη διαφορά ο Λεβαδειακός, πεντάρα ο Ιωνικός

Δεν μπόρεσε η ΑΕΛ να περάσει από τον Βόλο απέναντι στη Νίκη * Ανάσα για Γιούχτα και Κοζάνη

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησαν τα πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 2 για τον Λεβαδειακό την Κυριακή (24/3). Στην πρεμιέρα τους οι Βοιωτοί άλωσαν τη Θεσσαλονίκη.

Το παιχνίδι με τον Μακεδονικό έκρυβε παγίδες, αλλά ο πρωτοπόρος του Βορρά βρήκε τον τρόπο να περάσει. Επικράτησε με 3-1 αν και ισοφαρίστηκε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Με αυτό τον τρόπο ο Λεβαδειακός πήγε στο +5 από τη δεύτερη ΑΕΛ, καθώς εκείνη ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Νίκη στον Βόλο. Λίγες μέρες πριν είχε περάσει από εκεί στις καθυστερήσεις, αλλά αυτή τη φορά δεν τα κατάφερε. Στο 67' είχε δοκάρι ο Νίνο με το σκορ στο 1-1.

Για τα πλέι άουτ του Βορρά η Κοζάνη πήρε μεγάλη ανάσα με το 1-0 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας, ενώ ο Αιολικός πήρε βαθμό απέναντι στον Ηρακλή. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, απάντησε γρήγορα και το 1-1 έμεινε έως το φινάλε.

Για τα πλέι οφ του Νότου ο Ιωνικός διέλυσε με 5-1 τα Χανιά και έδωσε νέο ενδιαφέρον στη μάχη της ανόδου δείχνοντας πως ο ίδιος θα είναι παρών σε αυτή τη διαδικασία.

Ένα ήταν και το ματς για τα πλέι άουτ του ομίλου. Εκεί ο Γιούχτας έκανε την έκπληξη και πέρασε από την Πάτρα. Δεν είχε διπλό σε όλη την κανονική διάρκεια και το πήρε τώρα με το γκολ του Μπρους.

Τα αποτελέσματα

Βόρειος Όμιλος - 1η αγωνιστική

Πλέι οφ

Κυριακή (24/3)

Νίκη Βόλου - ΑΕΛ 1-1 (28' Γαβριηλίδης - 17' Πεντρόσο)

Μακεδονικός - Λεβαδειακός 1-3 (46' Σιμόνι - 46' Τσάπρας, 58' Ρόμο, 64' Κουάδρα)

Ρεπό: ΑΕΚ Β'

Πλέι άουτ

Κοζάνη - Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0 (87' Γιάκος)

Αιολικός - Ηρακλής (29' Ενομό - 14' Κούστα)

Καμπανιακός - ΠΑΟΚ Β' (αναβολή)

Νότιος Όμιλος - 1η αγωνιστική

Πλέι οφ

Ιωνικός - Χανιά 5-1 (7' Σάλαζαρ, 11' Σόουζα, 43' και 83' Οικονομίδης, 52' Ντάουντα - 56' Νίλι)